ההאקר הישראלי שהלחיץ את העולם - קיבל תשלום בביטקוין


 
 במשך שנתיים חקרו ה-FBI ומשטרת ישראל באינטנסיביות את שיחות הטלפון המאיימות למרכזים יהודיים בעולם. החשוד הישראלי מאשקלון, על-פי דיווח, עשה הכול כדי לטשטש את עקבותיו 

חדשות 2
פורסם: 23:52, 23/03/2017

כך נפל ההאקר הישראלי שאיים בפצצות בארבע יבשות: צעיר בן 18.5 מאשקלון נעצר אמש (חמישי) בחשד שהפיץ את האיומים הטריד מוסדות רבים, בהם גופים יהודיים ושגרירויות. באתר האמריקני "הדיילי ביסט" נכתב כי הצעיר – ששמו לא הותר לפרסום עדיין – "פישל" באחת משיחות האיום שערך לאחרונה והוביל אליו את חוקרי המשטרה. לפי הדיווח, הצעיר "הפך לשאנן" ולא הסווה את כתובת ה-IP של המחשב שלו באחת מהשיחות המאיימות שערך לאחרונה.רוצים לקבל עדכונים נוספים? 

לפי הדיווח באתר, שנשען על מקורות אמריקניים שחקרו את הפרשה במשך חודשים ארוכים, הצעיר השתמש בשירות ה"Google Voice" כדי לטשטש את קולו וביצע עסקאות במטבע הוירטואלי ביטקוין – שעל מסלולו קשה להתחקות: "הוא הפך עצמו לבלתי ניתן לאיתור במשך חודשים ארוכים, עד לטעות אחת שהובילה את השוטרים לפתח ביתו".
הצעיר, שמחזיק באזרחות ישראלית ואמריקנית, חייג לפי החשד בחודשיים האחרונים ליותר מ-100 מוסדות וגופים – בהם אתרי קהילה יהודיים וגם בתי ספר – ב-33 מדינות ברחבי ארצות הברית. בין השיחות האחרונות שקיים הצעיר היו ליעדים בישראל, אירופה, ניו זילנד ואוסטרליה.האם ארה"ב תבקש את הסגרתו?למרות שהשיחות בוצעו במשך השניים האחרונות ונחקרו על ידי רשויות במספר מדינות, הצו הבינלאומי לחקירה הוצא רק בחודש ינואר. המחסום הראשון בו נתקלו החוקרים היה זיהוי המחייג האנונימי: הצעיר הסווה את השיחות על ידי שירות שנקרא SpoofCard – ובכך "זייף" את מספר הטלפון דרכו בוצעה השיחה. ה-FBU הוציא צו לחברת TelTech שמנהלת את השירות, אך גם המספר שהיה בידיהם הוביל לקו חד-פעמי של שירות "גוגל קולי" – מספר שנרשם תחת זהות בדויה.

גם רישום השיחות בקבצי גוגל ו-TelTech לא הוביל לזהותו של הצעיר, שהסווה את החיבור שלו ואת כתובת ה-IP של המחשב שלו באמצעות שרתים מזויפים.
גם קולו היה אנונימי: הצעיר הפעיל את תוכנת SpoofCard כך שהקול שנמשע בשיחות הוא קול ממוחשב ונשי. על השירות שילם הצעיר בביטקוין, שהוביל את החוקרים למבוי סתום.אך כשהחקירה נתקלה בקשיים נוספים, עשה הישראלי טעות אחת – ולא הסווה את כתובתו. המידע הוביל את החוקרים לישראל ולאנטנת ה-WiFi הפיראטית שהתקין הצעיר מחוץ לחלונו. המניע טרם בוסס – בין השאר בשל שתיקתו של הצעיר בחקירה. משרד המשפטים האמריקני סירב להשיב לשאלה האם יבקש את הסגרת החשוד.

עקבותיה של האם נעלמואתמול פרסם כתבנו משה נוסבאום כי הנעצר מסרב לשתף פעולה עם חוקריו ולא הוציא מילה מפיו מאז שנעצר. עם זאת, המשטרה מקווה שנמצא קצה חוט – בארנק הדיגיטלי של הנער: חוקרי המשטרה איתרו בחשבון שניהל הצעיר באינטרנט תנועות של ביטקוין, המטבע האינטרנטי שבמקרים רבים משמש גם לעסקאות חשודות. חוקרי להב 433 גילו תנועות בחשבונו של הנער, ולכן אחד מכיווני החקירה הוא שאולי גורמים אחרים שאינם ידועים הפעילו אותו ובתמורה שילמו לו בביטקוין.אם כיוון החקירה הזה יופרך, שאלת המניע של הנער נותרת פתוחה בשל חוסר שיתוף הפעולה מצידו.

בעוד אביו של הנער נחקר ונעצר גם כן, עקבותיה של האם נעלמו מאז המעצר – במהלכו ניסה הנער לחטוף אקדח משוטרת. מעצרו הוארך בשבעה ימים: בית המשפט נעתר לבקשה שלא לפרסם את שמו של הצעיר בשלב זה. בית המשפט מבקש השגחה של 24 שעות ביממה על הצעיר בן ה-19, ובמהלך הדיון להארכת המעצר עלתה סוגיית מצבו הרפואי: פרקליטתו טענה כי בעיה בריאותית ממנה סובל הצעיר הובילה לביצוע האיומים שמיוחסים לו – ואולי גם על כשירותו הנפשית."יהיה מרחץ דמים""מדובר בצעיר ללא עבר פלילי שמגיל צעיר סובל מבעיות רפואיות קשות", אמרה עו"ד גלית בש שמייצגת את הצעיר. 
"קיים חשש שמצבו הרפואי משפיע על תפקודו הקוגניטיבי. לאור זאת ביקשנו מבית המשפט שיורה על הפנייתו של הצעיר לבדיקה רפואית. בית המשפט קיבל את טענותינו והורה למשטרה לבדוק את מצבו הרפואי של הצעיר".גם אביו של הצעיר נחקר היום במשטרה.

עו"ד ערן ראו, שמייצג מטעם הסניגוריה הציבורית את האב, אמר: "האב ללא עבר פלילי, משתף פעולה עם החוקרים ומכחיש את החשדות. הוא מצוי במצב קשה וכל דאגתו היא לשלומו של בנו לאור מצבו הרפואי המורכב". מעצרו הוארך בשמונה ימים וגם על שמו הוטל צו איסור פרסום.הצעיר סובל מבעיה רפואית שאותרה כבר בגיל 14, ומסיבות שונות הוא אינו לומד בבית ספר כבר מכיתה א': הוא רכש חינוך ביתי באמצעים פרטיים, ובתוך כך גם יכולות טכנולוגיות.

המחשב שבחדר ביתו הוא שידר איומים לגופים רבים: במשטרה טוענים כי החשוד הצליח להגיע לאותם מוסדות באמצעים מתוחכמים – בהם אנטנת WI-Fi שהוא הרכיב והאריכה את טווח השידור של שיחות הטלפון שערך ממכשיר שחובר למחשב שלו.כ ך נשמעה שיחת איום שקיים: "זו פצצה של C-4, היא מרכיבה הרבה רסיסים. הפצצה בתוך תיק". באיום למרכז יהודי בדלאוור אמר: "בתוך זמן קצר, הרבה מאוד ייהודים ייטבחו – הראשים שלהם יעופו מהרסיסים. יהיה מרחץ דמים תוך זמן קצר. אני חושב שאמרתי לך מספיק, אני חייב ללכת".

23/03/2017

קרא עוד חדשות »